Polski dokumentalny film na Białorusi - głębia ostrości


Głębia ostrości - „Jest to jedno z podstawowych zagadnień na warsztatach dla studentów „Filmówki”, a szczególnie dla amatorów początkujących w pracy z kamerą - cytując znakomitego polskiego operatora i reżysera Jacka Petryckiego - „Chcemy środkami filmowymi opowiadać, i to nie tylko historię, ale i opowiadać kamerą nasze uczucia do tej historii. I nagle ta ostrość zaczyna przechodzić z jednego elementu na drugi, bo coś staje się nagle gorące, ważne... Albo przestaje być ważne a w momencie, kiedy my to wyostrzymy, to nagle robi się ważne... I okazuje się, że tym opowiadaniem kierujemy za pomocą głębi ostrości”.



...więcej

_Przewodnik dokumentalisty


„Przewodnik dokumentalisty” prof. Grażyny Kędzielawskiej, Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT, 2012. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna) w Łodzi wydała unikalny skrypt, pierwszy na polskim rynku przewodnik dla studentów i reżyserów filmów dokumentalny. W przygotowaniu jest jego białoruska wersja.

Grażyna Kędzielawska - scenarzystka i reżyserka filmów oświatowych i dokumentalnych. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Wykładowca PWSFTviT, w 2006 roku otrzymała tytuł profesora sztuki filmowej.

Maria Zmarz – Kocznowicz, jedna z najważniejszych polskich reżyserek filmowych:

„Książka Grażyny Kędzielawskiej o filmie dokumentalnym jest wyjątkowa [...]

...więcej

_Produkcje filmowe ‘2014


„Błękitny walc” Iryny Volakh - Jewgienij Parfienovich Starovoitova jest pierwszą osobą na Białorusi, która robi coming out i mówi o swoim homoseksualizmie. Jest weteranem II wojny światowej i mieszka w małym miasteczku . Największą miłością jego życia,...



...więcej

_„Almaz” film Victora Aśliuka


Victor Aśliuk - "Almaz", 30 min. (2013)

W czasach stalinowskich i postalinowskich z Białorusi (wtedy jeszcze Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej) wysiedlono wielu ludzi. Z jednej strony rodziny „wrogów ludu” trzeba było trzymać jak najdalej. Z drugiej, dzikie obszary sowieckiego imperium trzeba było oswajać. I tak, rodzinę maleńkiego Białorusina Aleksieja Kljuni wysiedlili na wyspę leżącą pośrodku jeziora Ładoga w Karelii. Dzisiaj, po dziesięcioleciach, już stary Aleksiej Kljunia został na wyspie sam. Samotny Białorusin na rosyjskiej bezludnej wyspie, wśród ruin minionego aktywnego życia, stworzył sobie miniaturową Republikę Białoruś, której jest jedynym obywatelem. W swojej chacie nad łóżkiem powiesił sobie białoruską flagę i teraz siada pod nią. Do lustra przykleił portret białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Aleksiej Kljunia często rozmawia sam ze sobą, albo ze swoim jedynym przyjacielem – koniem Diamentem. Od wielu lat są razem i Aleksiej chce umrzeć pierwszy, żeby na cmentarz jego trumnę wiózł Diament.

Reżyseria: Victor Aśliuk

Zdjęcia: Ivan Hancharuk, Anatol Kazazaeu

Montaż: Victor Aśliuk

Producent: Jolanta Kilian


...więcej