Polski dokumentalny film na Białorusi – głębia ostrości

Głębia ostrości - „Jest to jedno z podstawowych zagadnień na warsztatach dla studentów „Filmówki”, a szczególnie dla amatorów początkujących w pracy z kamerą - cytując znakomitego polskiego operatora i reżysera Jacka Petryckiego - „Chcemy środkami filmowymi opowiadać, i to nie tylko historię, ale i opowiadać kamerą nasze uczucia do tej historii. I nagle ta ostrość zaczyna przechodzić z jednego elementu na drugi, bo coś staje się nagle gorące, ważne... Albo przestaje być ważne a w momencie, kiedy my to wyostrzymy, to nagle robi się ważne... I okazuje się, że tym opowiadaniem kierujemy za pomocą głębi ostrości”.


03.10.2017 – 04.10.2017

Prezentacja № 33 pisma «pARTisan» o polskim filmie dokumentalnych, wybitnych ludziach kina, o ważnych filmach i zjawiskach społecznych im towarzyszących także o procesach twórczych i o powstawaniu filmów; pod hasłem: „Polskie kino dokumentalne: part pro toto i głębia ostrości”.

Prezentacja białoruskiej publikacji - „Przewodnik dokumentalisty” Grażyny Kędzielawskiej («Дапаможнік кінадакументаліста»).

2 dni wykładów ilustrowanych pt. „Polskie krótkometrażowe filmy na współczesnych festiwal i w drodze po Oskara” - Jolanta Kilian i Sviatlana Kurs

Jolanta Kilian – autorka projektu, Artur Klinau – redaktor „pARTisana”,
Anton Sidarenka – filmoznawca, autor projektu „Swoje kino” oraz programu telewizyjnego «Час кіно» na TV3 Belarus, Sviatlana Kurs – tłumaczka z na białoruski № 33 „pARTisan” i „Przewodnika dokumentalisty”(«Дапаможнік кінадакументаліста»), pisarka, dziennikarka, radiowa i telewizyjna, aktywistka.


05.10.2017 ― 07.10.2017

Warsztaty III edycja w Mińsku, Białoruś

Warsztaty Krótkometrażowych filmów dokumentalnych „15 minut: Białoruś!”
z wykładowcami PWSFTviT w Łodzi - prof. Grażyna Kędzielawska i Sławomir Kalwinek.

Master class dla profesjonalistów i amatorów – twórców kina, zainteresowanych szczególnie filmem krótkometrażowym, który staje się coraz bardziej popularnym formatem w Internecie i na współczesnych filmowych festiwalach. Dokumentalne krótkometrażowe kino – to siła obrazu i siła świadomego wyrazu artystycznego. Odpowiadając na pytania: Dlaczego robię ten film? O kim i o czym robię film? I jak chcę to zrobić? - uczestnicy prezentują na pitchingu swoje projekty filmowe. Praca indywidualna i w grupach.
Trzydniowe warsztaty filmowe - to praca wg metody prof. Grażyny Kędzielawskiej, opisanej w „Przewodniku dokumentalisty”. W wersji białoruskiej ukazały się: książka, PDF – do pobrania w Internecie oraz filmy szkoleniowe na www.docmajstrounia.com.